Web Sitesi Kurmak İçin Gerekenler |Yeni Başlayanlar İçin Kurulum Rehberi

İhtiyacınız olan bir web sitesi ise, web sitesi kurmak için gerekenler önem arzetmektedir. Web sitesi kurulumunda gerekenleri maddeler halinde sizler için listeledik.

Kurumsal Web Tasarım Nedir?

1- Domain

Web sitemiz için kullanacağım www ile başlayan ve .com, .com.tr, .site gibi uzantılarla biten url sitemizin domain’idir.

Bu kapsamda hizmet veren godaddy.com, natro.com, turkticaret.com gibi siteleri kullanarak tercih ettiğiniz alan adının kullanılıp kullanılmadığını kontrol edebilir ve kullanılmıyorsa kullanım hakkını satın alabilirsiniz. 

Satın alım sırasında süre sizin seçiminize kalmaktadır. Mininmum 1 yıl olarak satın alabileceğiniz gibi 10 yıllık kullanım hakını da satın alabilirsiniz. Bu aşamada önerimiz olabildiğince uzun süreli satın almanızdır. Çünkü web sitesinin google indexlerine girip sıralama alabilmesi için domain kullanım süresi önemli bir etkendir.

2- Hosting

Web Sitesi Kurmak İçin Gerekenler, internet sitesinin kurulumunda ikinci aşama olan hosting titizlikle karar vermemiz gereken bir aşamadır. Web sitemizin kurulumunun ardından yayına aldığımız süreçte gerek hız, gerekse sağlıklı işleyebilmesi için hosting’e bağlıdır.

Zamanla web sitemizin tarfiğinin artacağından ve veri miktarının daha fazla yer kaplayacağından güçlü bir hosting ihtiyacını oluşturuyor. Ayrıca güvenlik en önemli konu olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bu ihtiyaçları karşılayacak bir hosting ile başlangıç yapmak ilerde yaşanabilecek riskleri de minimuma indiriyor.

Hizmet veren kurumsal hosting firmalarının size uygun olan paketlerini satın alabilirsiniz.

Çoğunlukla yıllık hizmet olarak sunulan hosting paketleri, işletim sistemleri ve veri alanı çeşitlilikleriyle alternatifler sunmaktadır.

3- SSL (Güvenlik Sertifikası)

İnternet sitenizin hosting kurulumuyla birlikte alınması gereken bir diğer hizmettir. SSL güvenlik sertifikası sayesinde internette güvenli olduğunuzu belgelemiş olursunuz.

Dolayısıyla arama motorları sizi spam olarak algılamaz ve okuyucaların karşısında güvenli olarak sunarlar.

SSL olmayan bir web sitesinin gün içerisinde trafiğinin sıfıra ineceğini ve sertifika aktif edilmeden de artmayacağını belirtebiliriz.

4- Web Sitesi Kurmak İçin Gerekenler : WordPress Kurulumu

Web sitenizin domain, hosting ve ssl süreçlerinin ardından kurulum aşaması geliyor. Çoğunlukla tercih edilen wordpress alt yapısı bu aşamada önerebileceğimiz sistemlerin başında geliyor.

Kodlama bilgi sahibi olmanızı gerektirmeyen bu sistemde kolaylıkla web sitesinizi kurabilirsiniz.

Wodpress kurulumu yaptığınız andan itibaren web sitenizin yavaş yavaş ortaya çıkmasıyla sürecin sonuna yaklaştığınızda belirmektedir.

5- Web Sitesi Kurmak İçin Gerekenler : Tema Seçimi

WordPress alt yapısında kuracağınız web sitesinin ana iskeleti temadır. envato.com, themeforest.com gibi firmalardan temin edebileceğiniz gibi wordpress.com ‘un da sunduğu ücretli ve ücretsiz temalar bulunmaktadır.

Bizim önerimiz ücretsiz temalardan ziyade ücretli temalardan seçim yapmanız olacaktır. Eklenti güncellemesi, footer logo seçimi gibi bazı seçeneklerin ücretsiz temada sunulmaması preoblem yaratabilmektedir.

Satın alacağınız profesyonel temalarda uzun süre sorunsuz bir şekilde web sitenizi yönetebilirsiniz. Özellikle marka güvenilirliğini ispat etmiş firmaların satışa sunduğu uluslararası temaları güvenerek tercih edebilirsiniz.

Tema kurulumunun ardından web sitesi kurma süreci tamamlanmış oluyor. Web Sitesi Kurma Ücretsiz yada bütçe kontrolünün sizin elinizde olduğu tüm süreci yukarıda anlatmaya çalıştık.

En iyi ücretsiz site kurulumu nasıl yapılır, avantajları nelerdir? tüm detaylarıyla anlatmaya çalıştık. 

İnstagram : @senolajans

Facebook: /senolajans

Linkedin: /şenol-ajans

ŞENOL AJANS WEB TASARIM ATÖLYESİMerkez Ofis
ŞENOL AJANS
LOKASYONUMUZYalova Merkez Türkiye
Adnan Menderes Mah. 77 Sok. No:18
https://senolajans.com/wp-content/uploads/2020/08/dunya-haritasi.png
MALİ BİLGİLERİMİZVergi Kaydımız
Yalova Vergi Dairesi
8080278647
Banka Hesaplarımız
Enpara
TR36 0011 1000 0000 0107 5388 13
TR98 0011 1000 0000 0107 8599 31
Halkbank Yalova Şubesi
TR38 0001 2001 7370 0009 1020 37
BİZİ TAKİP EDİNSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.
ŞENOL AJANS TASARIM ATÖLYESİMerkez Ofis
LOKASYONUMUZNeredeyiz ?
https://senolajans.com/wp-content/uploads/2020/08/dunya-haritasi.png
BİZİ TAKİP EDİNSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.