Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Hakkında Herşey | Şenol Ajans

Dijital Pazarlama Nedir? sorusunun son dönemde sıkça sorulduğunu biliyoruz. Bu yazımızda en sade biçimde Dijital Pazarlama Nedir? Dijital pazarlamanın bileşenleri nelerdir? anlatmaya çalışacağız.

Teknolojik gelişimin sonucu olarak yaşantımızda büyük bir yere sahip olan dijital araçlar nedeniyle iş hayatını bu yeniliklere paralel olarak geliştirmek durumunda kalıyoruz. Bu açıdan bakıldığında dijital pazarlama nedir? sorusunun cevabını arıyoruz.

Dijital Pazarlama Nedir?

Öncelikle Dijital Pazarlamanın bileşenlerinden bahsetmek daha doğru olur. Sosyal medya, mobil ve internet ortamları dijital pazarlamanın temel bileşenleridir.

Genel itibarla çeşitli pazarlama aktivitelerinin bu kanalara taşınması ise Dijital Pazarlama olarak adlandırılmaktadır. 

Sosyal Medya hesapları olan instagram, facebook, twitter, linkedin gibi kanallarda yapılan faaliyetleri kapsayan dijital pazarlama, internet ortamında da çok yönlü olarak ifade edilmektedir.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir? başlıklı yazımıza burada ulaşabilirsiniz.

İnternet ortamında ise daha kapsamlı olarak kullanılmaktadır. Çevirimiçi olarak kullanılan internet çalışmalarının en önemlileri; arama motoru optimizasyonu, arama motoru pazarlaması, içerikle pazarlama, etkileyici pazarlama, elektronik ticaret pazarlaması, dijital görüntülü reklamcılık, e-mail pazarlaması gibidir.

Yukarıda saydığımız maddeleri genişletmek gerekirse;

Dijital Pazarlamanın Kapsamı

  1. SEO – Arama Motoru Optimizasyonu
  2. SEM – Arama Motoru Pazarlaması
  3. İçerik Pazarlama
  4. Sosyal Medya Pazarlamacılığı
  5. Tıklama Başına Ödeme Sistemi 
  6. Satış Ortaklığı Pazarlamacılığı
  7. E-Posta Pazarlamacılığı
  8. Akıllı Telefonlara Yönelik SMS Pazarlamacılığı
  9. Re-Marketing – Yeniden Pazarlama
  10. Influencer Pazarlama

Yukarıda saydığımız temel maddeleri genişletmek mümkün. Burada ifade etmeye çalıştığımız Dijital Pazarlamanın bileşenlerinin çeşitliliğidir. 

İşletmenizi yada faaliyetlerinizi geniş kitlelere duyurmak için kullanabileceğiniz kanalların çeşitliliğinde vurgu yapmak istedik.

Belirli kanallardan yapılacak tanıtım faaliyetleri belirli bir kesime ulaşabilirken, farklı argümanları kullanarak daha fazla kitleye ulaşmak mümkün olmaktadır. Dijital Pazarlama önemi burada daha belirgin şekilde ortaya çıkmaktadır.

Arama motoru optimizasyonu ile arama motorlarında müşterilerin önüne kolaylıkla çıkabilmek mümkün iken Sosyal Medya aracılığıyla farklı müşteri kitlelerine ulaşabilmek te mümkün. E-posta pazarlamacılığı ile hedef kitle iletişimini kurabilmek mümkün iken Re-Marketing ile müşteri kitlenizi elinizde tutabilmeniz de mümkün.

Tüm bu argümanları kullanarak aktif müşterilerinizin işletmenize bağlılığını artırabilirken, yeni müşteriler kazanmanın da çok kolay olduğunu görebilirsiniz.

Çevirimiçi ticaretin daha çok müşteri ve kazanç olduğu ilkesiyle hareket edildiğinde, işletme büyümesinde hızla ivme kazandığı kaçınılmaz bir sonuçtur. 

Sizde dijital pazarlama ile işlerinizi büyütmek ve kazançlarını artırmak istiyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz hususları uygulamaya koyabilirsiniz.

İnstagram : @senolajans

Facebook: /senolajans

Linkedin: /şenol-ajans

ŞENOL AJANS WEB TASARIM ATÖLYESİMerkez Ofis
ŞENOL AJANS
LOKASYONUMUZYalova Merkez Türkiye
Adnan Menderes Mah. 77 Sok. No:18
https://senolajans.com/wp-content/uploads/2020/08/dunya-haritasi.png
MALİ BİLGİLERİMİZVergi Kaydımız
Yalova Vergi Dairesi
8080278647
Banka Hesaplarımız
Enpara
TR36 0011 1000 0000 0107 5388 13
TR98 0011 1000 0000 0107 8599 31
Halkbank Yalova Şubesi
TR38 0001 2001 7370 0009 1020 37
BİZİ TAKİP EDİNSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.
ŞENOL AJANS TASARIM ATÖLYESİMerkez Ofis
LOKASYONUMUZNeredeyiz ?
https://senolajans.com/wp-content/uploads/2020/08/dunya-haritasi.png
BİZİ TAKİP EDİNSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.