Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir ? | Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır ?

Dijital pazarlama çeşitleri denildiğinde bir çok seçeneğin söz konusu olduğu ifade edebiliriz. Bu yazımızda en basit anlatımıyla dijital pazarlma çeşitlerinden bahsedeceğiz.

Günümüzde dijital pazarlama iş hayatında büyük bir öneme sahiptir. İşletmelerin iş hacimlerini genişletebilmeleri için kullandıkları yöntemlerin bir çoğu dijital pazarlamanın bileşenleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yapılan indirim ilanları, tanıtım videoları, bilgilendirme mesajları gibi bir çok faaliyet ve dahası dijital pazarlamanın bileşenlerini göstermektedir. Dolayısıyla dijital pazarlamanın aslında iş yaşantımızda büyük bir yer edindiğini söylersek yanlış olmaz.

Dijital Pazarlama Nedir?

Genel bir tanım yapmak gerekirse; dijital ortamlarda yapılan çeşitli pazarlama faaliyetlerine dijital pazarlama denir şeklinde ifade edebiliriz.

Etkili Sosyal Medya Yönetimi

Etkili Sosyal Medya Yönetimi
Etkili Sosyal Medya Yönetimi

Kapsamı biraz daha genişletmek gerekirse, sosyal medyaya, internette ve mobil üzerinde yapılan faaliyetler olarak belirtebiliriz. 

Sosyal Medya hesaplarında yapılançeşitli paylaşımlar, tanıtımlar günümüzde çok tercih edilmektedir. Ve dijital pazarlamanın en önemli örneklerindendir. Ayrıca internet ortamında yapılan SEO, SEM, e-ticaret gibi faaliyetler de yine öne çıkan dijital pazarlama faaliyetleridir.

 

 

 

Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

  1. SEO -Arama Motoru Optmizasyonu
  2. SEM -Arama Motoru Pazarlama
  3. İçerikle Pazarlama
  4. Elektronik Ticaret Pazarlaması
  5. Sosyal Medya Pazarlama
  6. Sosyal Medya Optimizasyonu
  7. E-Mail Pazarlaması
  8. Dijital Görüntülü Reklamcılık

Yukarıda listelediğimiz dijital pazarlama çeşitlerinin temel bileşenleridir. Bunları çeşitlendirmek mümkün olmakla birlikte çoğunluk kullanılan bileşenlerin üzerinde biraz daha durabiliriz.

SEO – Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motorlarının web sitesinizi daha iyi anlayabilmesi için arama motorları kriterine göre optimize edilmesi olarak tanımlayabiliriz.

Optimizasyonu gerçekleştirirken hedef kitle arama kelimelerini göz önüne alarak müşterilerinizin sizi çok daha kolay bulmalarını sağlayabilirsiniz.

İndexlerde olmasını istediğiniz anahtar kelimelerle optimzasyonu gerçekleştirdiğinizde kısa süre aramalarda önde olduğunu göreceksiniz. 

Arama motoru optimizasyonunun günümüzde çok tercih edilmesinin sebeplerinin başında geri dönüşüm oranlarının yüksek ve kalıcı olmasıdır.

SEM -Arama Motoru Pazarlama

Arama motorları sonuç sayfalarında görünürürlüğü artırarak reklam yapılması olarak tanımlayabiliriz. Paralı reklam olarak yapılan tanıtım faaliyetleri olarakta ifade edilmektedir.

İşletmelerin arama motorlarında görünür olabilmek için diğer bir deyişle aramalarda ilk önce çıkabilmek için ücert karşılığı yapılan faaliyet şeklinde de tanımlayabiliriz.

Hedef müşteri kitlesinin arama kriterlerini önceden keşfedip, sonuçlara yansıyacak şekilde plan yaparak ilerleyen bir dijital pazarlama yöntemidir.

Çoğunlukla kullanılan iki yöntemden bahsetmeye çalıştık. Dijital pazarlama çeşiteri bunlarla sınırlı değil muhakkak. Yukarıda liste yaptığımız uygulamalarda kullanılan diğer bileşenler olarak karşımıza çıkıyor.

Çoğunluk Sosyal Medya Optimizasyonu, Sosyal Medya Pazarlaması sırayı takip eden diğer yöntemler.

İnstagram : @senolajans

Facebook: /senolajans

Linkedin: /şenol-ajans

ŞENOL AJANS WEB TASARIM ATÖLYESİMerkez Ofis
ŞENOL AJANS
LOKASYONUMUZYalova Merkez Türkiye
Adnan Menderes Mah. 77 Sok. No:18
https://senolajans.com/wp-content/uploads/2020/08/dunya-haritasi.png
MALİ BİLGİLERİMİZVergi Kaydımız
Yalova Vergi Dairesi
8080278647
Banka Hesaplarımız
Enpara
TR36 0011 1000 0000 0107 5388 13
TR98 0011 1000 0000 0107 8599 31
Halkbank Yalova Şubesi
TR38 0001 2001 7370 0009 1020 37
BİZİ TAKİP EDİNSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.
ŞENOL AJANS TASARIM ATÖLYESİMerkez Ofis
LOKASYONUMUZNeredeyiz ?
https://senolajans.com/wp-content/uploads/2020/08/dunya-haritasi.png
BİZİ TAKİP EDİNSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.